Ukraina chce ponownie stać się państwem atomowym
Przypomnijmy, że Ukraina zrzekła się statusu państwa nuklearnego w memorandum budapesztańskiego z grudnia 1994 roku. To wówczas Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania na mocy traktatu zobowiązały się szanować suwerenność oraz integralność terytorialną nowego państwa.
W zamiana za gwarancje niepodległości Ukraina przekazała cały swój arsenał nuklearny Federacji Rosyjskiej.
Teraz ambasador w Niemczech Ołeksij Makiejew przekazał w rozmowie z Deutsche Welle, że jego kraj będzie dążył do ponownego uzyskania statusu państwa nuklearnego.
Waszyngton oskarża Moskwę o łamanie ważnego
Departament Stanu USA oskarżył Rosję o nieprzestrzeganie postanowień traktatu Nowy START dotyczącego kontroli arsenałów nuklearnych obu państw.
Traktat nakłada ograniczenia na liczbę rozmieszczonych broni jądrowych o zasięgu międzykontynentalnym, które mogą posiadać zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja. Ostatni raz został przedłużony na początku 2021 roku o pięć lat, co oznacza, że obie strony będą wkrótce musiały rozpocząć negocjacje w sprawie kolejnej umowy o kontroli zbrojeń.
Na mocy traktatu Nowy START – jedynego pozostałego porozumienia regulującego dwa największe na świecie arsenały nuklearne – Waszyngton i Moskwa mogą przeprowadzać wzajemne inspekcje swoich jądrowych obiektów zbrojeniowych, ale z powodu pandemii COVID-19 od 2020 roku inspekcje zostały zawieszone. Pod koniec listopada w Egipcie miało odbyć się spotkanie dwustronnej komisji doradczej ds. traktatu. Zostało ono jednak nagle odwołane. USA oskarżyły Rosję o to, że decyzja została podjęta przez Moskwę „jednostronnie”.
– Rosja narusza kluczową umowę o kontroli zbrojeń jądrowych ze Stanami Zjednoczonymi i nadal odmawia pozwolenia na inspekcję swoich obiektów atomowych – poinformował we wtorek przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.